România se salvează pe final de la o ruşine istorică cu Insulele Feroe. După un meci tern, şansele de a ajunge la Euro 2020 rămân intacte

Reprezentativa României a învins, sâmbătă, la Torshavn, cu scorul de 3-0 (0-0), selecţionata Insulelor Feroe, într-un meci din etapa a şaptea a grupei F de calificare la Campionatul European din 2020. Tricolorii au marcat în ultimele 20 de minute.

Chiar dacă Insulele Feroe avea până la meciul de azi înfrângeri pe linie în grupa F şi un golaveraj dezastruos, 3-20, până la pauză nu a fost nicio diferenţă între cele două echipe.
Formula ultra ofensivă gândită de Contra nu a lăsat urme şi pe tabelă. Cele două vârfuri autentice, Andone si Puscas, au fost aproape inexistente, chiar dacă au fost susţinute de tripleta ofensivă  Stanciu – Hagi – Coman, ultimul titular la debutul în naţionala mare,
Astfel, pentru România, prima repriză a fost doar o continuare a întâlnirii precedente din preliminariile Euro 2020, meciul anost cu cealaltă codaşă a grupei, Malta, când echipa lui…