Cristiano Ronaldo de România! Mihăilă – Finlanda 4-1. România a defilat cu nordicii

Tricolorii au început partida de la 0-1, după ce Kairinen a deschis scorul încă din minutul 3.

Avantajul nordicilor nu a durat mult, pentru că în minutul 8 Valentin Mihăilă a preluat în marginea careului și l-a învins cu un șut la colțul lung pe Jääskeläinen, fiul portarului care făcea senzație în Premier League.

Finlandezii au coborât tot mai mult, iar echipa noastră a acceptat invitația de a lua cu asalt jumătatea adversă. Minutul 16 a fost cu noroc pentru elevii lui Rădoi. Ciobanu a primit în zona centrală și a pasat în stânga, unde Mihăilă a preluat și a șutat necruțător, aducând naționala României în avantaj.

În minutul 31, ne-am amintit cum nordicii au preluat conducerea. O nouă pătrundere pe dreapta lor, dar de această dată șutul lui Soisalo a fost deasupra.

Până la pauză, Mihăilă a reușit hat-trick-ul, din pasa lui Ganea. Fotbalistul Craiovei putea înscrie încă un gol dacă steagul…